Novi direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) od prije nekoliko dana je Almir Badnjević. O tome kako je preuzeti odgovornost za jednu od najvažnijih institucija, ali i planiranim projektima, Badnjević je govorio u emisiji BHT1 Uživo.
Podsjetio je kako je riječ o Agenciji koja se bavi identifikacionim dokumentima, svim evidencijama koje postoje, te razmjeni podataka, što podrazumijeva kompletnu infrastrukturu da bi ti podaci mogli da idu između baze IDDEEA i nadležnih organa koji pristupaju toj bazi podataka.
“Ukratko, mi smo mjesto gdje se nalaze podaci o svim građanima Bosne i Hercegovine, kojim pristupaju svi nadležni organi BiH”, kazao je Badnjević.
Naglasio je da IDDEEA nije vlasnik podataka nego, praktično, drži bazu u koju se upisuju podaci, a vlasnici su nadležni organi.
“Ukoliko odete recimo u MUP i želite da izvadite pasoš, podatke koje vi dajete oni unose u našu bazu. Međutim, oni su i vlasnici”, kazao je Badnjević.
Najavio je da je cilj IDDEEA-e u narednom periodu da se omogući što je veći broj e-servisa.
“Agencija će u svom timu, već smo počeli da radimo na tome, razviti aplikacije kako bi građani i nadležni organi mogli jako mnogo usluga iz tih podataka da koriste. Sve što mi možemo je da razvijemo te servise i da obezbijedimo, odnosno dostavimo te linkove i aplikacije nadležnim organima i kažemo – imate tu opciju, da li želite da je koristite? Ukoliko želite, donesete odluku s kojom ćete to da koristite”, kazao je Badnjević.
Kao primjer je naveo aplikaciju koja će se, smatra Badnjević, dosta koristiti, a to je identifikacija na osnovu fotografije, koja policiji i ostalim organima koji se bave bilo kakvom vrstom istraga može puno da pomogne.
Badnjević se osvrnuo na nedavno održani sastanak sa predstavnicima Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine.
“Imali smo sastanak sa CIK-om gdje će Agencija obezbijediti automatsku identifikaciju birača, što znači da vas se više nećete morati tražiti po biračkim spiskovima. Prvi način će biti da stavite vaš otisak prsta i da se u bazi vaših otisaka prsta identifikujete, da ste to vi, da izađe vaša slika, da se potvrdi sa vašim licem i da bez problema znamo da ste to vi koji treba da glasate, da ste na pravom mjestu itd.”, kazao je Badnjević.
Prema njegovim riječima, riječ je o pilot projektu koji je pokrenula Delegacija Evropske unije, a u koji su uključeni CIK BiH i IDDEEA.
“IDDEEA će pružiti infrastrukturu, a kompletan projekat potencijalne automatske identifikacije i kasnije, vjerovatno, neke vrste elektronskog glasanja, vodi, donosi odluku i upravlja time Centralna izborna komisija”, kazao je Badnjević.
IDDEEA trenutno, naveo je, radi na portalu otvorenih podataka.
“Tu ćemo, vjerovatno ne sve, ali 45 različitih podataka koje trenutno imamo u bazi ponuditi građanima, da se mogu vidjeti i provjeriti. Moram da napomenem sljedeće – da bi mi mogli da sprovedemo elektronsko glasanje i neke druge stvari, neophodno je da imamo implementiran zakon o digitalnom potpisu, odnosno o elektronskom potpisivanju. To BiH trenutno nema. Čeka se na odluku Vijeća ministara BiH. Riječ je odluci koja već neko vrijeme stoji na Vijeću ministara, a koja je neophodna”, kazao je Badnjević i dodao da, dok se to ne desi, ne može biti implementiran elektronski cerifikat u ličnu kartu.
Badnjević je najavio da će, u koordinaciji sa Ministarstvom civilnih poslova BiH, uskoro poslati neku vrstu urgencije i zamoliti ih da se nastavi sa donošenjem pomenute odluke.
IDDEEA je, ističe, sa svoje strane apsolutno spremna za to.
Kompletan razgovor sa Almirom Badnjevićem, direktorom IDDEEA-e pogledajte ovdje: