U sklopu ovogodišnje Network konferencije u Neumu, održan je panel posvećen digitalizaciji servisa javne uprave, gdje su učesnici razgovarali o napretku u digitalnim uslugama, s posebnim naglaskom na e-novčanik.
Panel je okupio ključne predstavnike bh. vlasti i međunarodnih organizacija, među kojima su bili Edin Forto, ministar komunikacija i prometa BiH, Davor Bunoza, ministar pravde BiH, Almir Badnjević, direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA), Svjetlana Perković, pomoćnik direktora – Sektor za IT Uprava za indirektno oporezivanje BiH i Darija Softić-Kadenić, Ministrica pravde i uprave Kantona Sarajevo, Ministarstvo pravde i uprave Kantona Sarajevo.
Prošlogodišnji panel otvorio je mnoga važna pitanja vezana uz digitalizaciju servisa, a na ovogodišnjem panelu je prezentirano sve što je postignuto u proteklih godinu dana, zajedno sa planovima za budućnost, s posebnim naglaskom na implementaciju e-novčanika.
Almir Badnjević, direktor IDDEEA, državne agencije koja igra jednu od najvažnijih uloga u digitalnoj transformaciji javnog sektora, naglasio je važnost prelaska na digitalne procese unutar javne uprave.
“ IDDEEA je svim gradovima i općinama omogućila elektronsku razmjenu. Svi oni koji su ispunili određene uslove dobili su od IDDEEA mogućnost razmjene digitalnih podataka. Sada je na njima da urede svoje interne dokumente i omoguće tu proceduru za građane.” izjavio je Badnjević.
Dodao je da je IDDEEA razvila novu platformu koja će omogućiti digitalnu razmjenu podataka, čime će se građanima olakšati svakodnevne procedure poput potvrde prebivališta i sl.
Da digitalizacija olakšava svakodnevni život građana u svim sektorima, možemo ilustrovati sa pozitivnim primjerom iz Uprave za indirektno oporezivanje, koja svakim danom zaprima sve više dokumenata sa digitalnim potpisom. Svjetlana Perković, pomoćnik direktora – Sektor za IT Uprava za indirektno oporezivanje BiH, navela je da je UIO BiH do sada zaprimila 1 milion dokumenata sa elektronskim potpisima u skladu sa Zakonom sa elektroskim potpisom Bosne i Hercegovine. Na prošloj konferenciji taj broj bio je 200.000.
U završnom dijelu prvog dana konfrencije, direktor Badnjević je svim učesnicima predstavio trenutne aktivnosti i izazove sa kojima se susreće IDDEEA BiH najviše u procesu digitalizacije.
Badnjević je posebno istaknuo planove za uvođenje digitalnog novčanika, koji će, kako kaže, omogućiti građanima besplatan digitalni identitet, e-potpis, e-zdravstvenu i e-vozačku dozvolu.
‘’Do 2026. godine, BiH će ući u projekt e-novčanika koji će biti besplatan i kompatibilan sa standardima Europske unije’’, zaključio je.