Konferencijom za medije u organizaciji IDDEEA BiH, najavljeno je otvaranje registracionih tijela ovjerioca IDDEEA za podnošenje zahtjeva za izdavanje kvalifikovanog elektronskog potpisa kao i uspostavljanje aplikacije za izdavanje kvalifikovanog elektronskog potpisa za udaljeno potpisivanje. Od 1.jula 2024.godine, građanima je omogućena usluga elektronskog potpisa i to 18 godina nakon donošenja Zakona o elektronskom potpisu BiH.
Medijima su se obratili direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH . prof.dr. Almir Badnjević, ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto i načelnik Regionalnog centra IDDEEA-e Dražen Vujica.
Direktor Badnjević pojasnio je da svaki korisnik prilikom fizičke registracije i podnošenja zahtjeva za izdavanje kvalificirane potvrde u ovlaštenom IDDEEA Registracionom uredu uz obrazac zahtjeva za izdavanje kvalifikovane potvrde i ugovora o pružanju usluga certificiranja, dobije odštampan obrazac sa pristupnim parametrima koji se koriste za prijavu na aplikaciju za kvalifikovani potpis na web stranici Agencije.
„Osim toga, građani već od februara mogu da koriste bh. digitalni identitet koji je, u principu aktivan i kojem se može pristupiti unošenjem potrebnih parametara i inicijalnog koda koji se dobije na obrascu o preuzimanju lične karte. Oni koji nemaju taj obrazac mogu da ga podignu u MUP-u i na osnovu njega mogu da aktiviraju svoj digitalni identitet”, dodao je direktor IDDEEA-e, Almir Badnjević.
Ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto izjavio je da su pred nama još veliki izazovi po pitanju digitalizacije zbog zakonodavstva koje je potrebno prilagoditi.
“Zakon o digitalnom potpisu iz 2006. godine treba unaprijediti i to će biti jedan od mojih sljedećih napora da na državnom nivou dogovorimo usvajanje tog zakona, koji će u potpunosti biti u saglasnosti sa EU direktivama. Međutim, i postojeći zakon dozvoljava nam da krenemo u digitalnu transformaciju”, rekao je danas Edin Forto. Vujica je govorio o tehničkim detaljima, a također je objasnio potrebnu proceduru, koju građani moraju proći za podnošenje zahtjeva i konačno dobijanje digitalnog potpisa.Naveo je da se sva pravila i uputstva nalaze na web stranici