Misija Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine je da, kroz digitalnu izvrsnost i usklađivanje sa globalnim i evropskim standardima, osigura sigurnu i pouzdanu izradu identifikacionih dokumenata i vođenje evidencija, te efikasnu razmjenu podataka, radeći u partnerstvu s relevantnim akterima, kako bi se postiglo održivo, efikasno, ‘zeleno’, i inkluzivno digitalno društvo u Bosni i Hercegovini, služeći potrebama svih građana i institucija.
Posvećeni smo unapređenju pristupačnosti i praktičnosti za građane pružanjem određenih korisničkih usluga i pojednostavljenih procedura za pristupanje relevantnim registrima i podacima. Jedna od takvih usluga je i digitalni identitet kojom smo građanima omogućili da na brz i jednostavan način imaju uvid u lične evidencije, različite e-servise kao i mogućnost digitalnog potpisa.
Naša vizija je da postanemo vodeća institucija u regionu koja postavlja standarde kada je u pitanju personalizacija identifikacionih dokumenata, vođenje evidencija i razmjena podataka. U skladu sa našim nadležnostima nastojimo biti predvodnici procesa unaprijeđenja cjelokupnog sistema kako bismo olakšali svakodnevni život građana. Pored toga, cilj nam je da implementiramo digitalna rješenja kojim ćemo doprinijeti realizaciji UN-ovih Održivih razvojnih ciljeva (SDG) kao što su SDG 5 (bez siromaštva), SDG 9 (Industrija, inovacije i infrastruktura), SDG 10 (Smanjenje nejednakosti), SDG 16 (Mir, pravda i snažne institucije), kao i ispunjenju nekih od EU prioriteta postavljenih pred Bosnu i Hercegovinu kao što su izbori u skladu s evropskim standardima, koordinaciju pitanja EU i unapređenja institucionalnog okvira.
Naši ciljevi su da kontinuirano na profesionalan i transparentan način unaprjeđujemo organizaciju Agencije i sve njene poslovne procese čime trajno osiguravamo visokokvalitetnu izradu identifikacionih dokumenata, efikasno vođenje evidencija podataka i sigurne razmjene podataka.
Evropska komisija je u trećem mjesecu 2021. godine donijela „Digitalni kompas 2030. : Evropski pristup za digitalnu deceniju“ , u kojem su predstavljeni vizija, ciljevi i pristupi za uspješnu digitalnu transformaciju Evropske unije do 2030. godine. Također, Evropska komisija je predstavila i Prijedlog odluke Evropskog parlamenta i Vijeća o uspostavi programa politike do 2030. „Put u digitalnu deceniju“. Iz navedenog Prijedloga proizilazi obaveza donošenja nacionalnih strateških planova za digitalnu deceniju koje moraju biti u skladu s općim i digitalnim ciljevima utvrđenim u Prijedlogu. U skladu s evropskim vrijednostima EU želi postati digitalno suverena u otvorenom i međupovezanom svijetu koji obuhvaća osnažene građane i inovativna poduzeća u uključivom, prosperitetnom i održivom digitalnom društvu u kojem je građanin na prvom mjestu.
Agenciji je cilj da bude predvodnik ovih procesa u Bosni i Hercegovini. U skladu sa Poveljom EU o temeljnim pravima svaki građanin ima pravo na dobru javnu upravu, što nadalje podrazumijeva elemente vladavine prava, zaštite prava građana, dostupnost i odgovor na potrebe korisnika, jednakost postupanja, transparentnost, odgovornost i sudjelovanje građana. U skladu sa svojim zakonskim nadležnostima i oblastima rada Agenciji je imperativ postati sinonim za povjerenje, sigurnost, inovaciju i stručnost u oblasti identifikacionih tehnologija, evidencije i razmjene podataka. Agencija razvija strategiju kojoj je cilj unaprijediti cjelokupno poslovanje čime će se dati poticaj i stvarni zamah razvoju javne uprave, utemeljene na zakonskim principima i na načelima dobrog upravljanja, prepoznatim i prihvaćenim među državama članicama Europske unije.