Agencija za identifikacijske isprave, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) želi informirati građane Bosne i Hercegovine i javnost o netočnim tvrdnjama koje su iznesene u vezi s nadležnostima IDDEEA od strane pojedinaca iz Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srpske (MUP RS).
Iz MUP RS u svom priopćenju su naveli: “Iz navedenog proizilazi da Agencija nema nadležnosti da zaprima zahtjeve neposredno od građana i da na taj način obavlja usluge prema građanima, te tako zloupotrebljava zakonsku nadležnost pružanja tehničke potpore ministarstvima unutarnjih poslova u BiH, čime je dovela u pitanje zaštitu osobnih podataka građana. “
Nadležnosti IDDEEA-e su jasno propisane Zakonom o Agenciji za identifikacijske isprave, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine i ne ostavljaju mogućnost za bilo kakva proizvoljna tumačenja. IDDEEA poštuje jasnu granicu i razlikovanje nadležnosti za izdavanje osobnih isprava u Bosni i Hercegovini, te niti jednim svojim postupkom ne izlazi iz okvira nadležnosti koje su joj dodjeljene zakonom. Također, IDDEEA ne prisvaja niti jednu nadležnost, pa niti bilo koju usmjerenu u pogledu obavljanja poslova usluga prema fizičkim osobama.
Nejasno i neprecizno se iznose navodi oko obavljanja poslova i usluga prema fizičkim osobama, ali ako se misli na poslove izdavanja kvalificiranih elektroničkih potvrda za udaljeno potpisivanje moramo vas podsjetiti i na zvanično reagiranje i pojašnjenje nadležnog Ministarstva komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine dostupno na web stranici na adresi
Posebno moramo ukazati na odredbe važećeg Zakona o elektroničkom potpisu BiH koje propisuju da je kvalificirana potvrda ona potvrda koja sadrži podatke iz članka 6. ovog Zakona i koju je izdao ovjeritelj koji zadovoljava odredbe članka 8. ovog Zakona, a ovjeritelj je fizička ili pravna osoba koje izdaje potvrde ili vremenski pečat ili obavlja druge usluge u vezi s elektroničkim potpisom i ovjeravanjem. Veoma važan postupak u izdavanju kvalificiranih potvrda je identifikacija osobe koje traži potvrdu. Na osnovu toga ovjeritelj koji izdaje kvalificirane potvrde dužan je pouzdano provjeriti identitet i gdje je to primjenjivo, bilo koja druga značajna pravna obilježja osobe koje traži potvrdu. Odredbama čl.15. i 16. Pravilnika o bližim uvjetima izdavanja potvrda (“Službeni glasnik BiH” broj 14/17) propisano je da Ovjeritelj obavlja pouzdanu identifikaciju i autentifikaciju korisnika u cilju izdavanja kvalificirane potvrde, te vodi registar potvrda. Postupke registracije vrši ovlašteni službenik ovjeritelja. U postupku registracije korisnika, ovjeritelj je dužan osigurati da:
- se korisnik identificira kao fizička osoba sa specifičnim atributima koji mogu označavati organizacijsku jedinicu ili ulogu u organizaciji gdje je uposlen.
- prije uspostave ugovornog odnosa sa korisnikom, javno informira korisnika na jasan i nedvosmislen način o svim relevantnim uvjetima korištenja kvalificiranih potvrda;
- se u postupku registracije, identitet korisnika fizičke osobe, utvrđuje neposrednim uvidom u važeću identifikacijsku ispravu u prisustvu podnositelja.
Članak 9. Zakona o elektroničkom potpisu propisuje da je ovjeritelj dužan, pomoću zvanične identifikacijske isprave s fotografijom za fizičke osobe, ili uredno ovjerenim ispravama za pravnu osobu, pouzdano utvrditi identitet i druge potrebne podatke osobe koje traži kvalificiranu potvrdu. Zahtjev za kvalificiranu potvrdu može biti podnesen pravnoj osobe koje ovlasti ovjeritelj. Ova pravna osoba dužna je provjeriti identitet osobe koje traži kvalificiranu potvrdu.
IDDEEA je nadležni ovjeritelj upisan u evidenciju ovjeritelja koju vodi Ministarstvo komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine. Uvažavajući navedene odredbe zakonskih i podzakonskih akata poslove identifikacije podnositelja zahtjeva obavljaju ovlašteni službenici ovjeritelja ili pravnih osoba koje ovlasti ovjeritelj. Svaki ovjeritelj po zakonu dužan je propisati i Praktična pravila pružanja usluga ovjeravanja koja obvezno moraju imati određena pravila za rad registracijskih ureda. Između ostalog, prema Praktičnim pravilima pružanja usluga ovjeravanja ovjeritelja IDDEEA za koja je od strane Ministarstva komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine, nadležnog organa za sprovedbu nadzora nad primjenom zakona, potvrđeno da su u skladu sa zakonom, propisano je da Registracijsko tijelo (u daljnjem tekstu: RA) obavlja sljedeće zadatke za Ovjeritelja IDDEEA:
– Provjeru identiteta fizičkih osoba i ostalih relevantnih podataka za upravljanje certifikatima;
– Primanje obrazaca zahtjeva za izdavanje certifikata,
– Izdavanja neophodne dokumentacije za korisnike ili za buduće korisnike,
– Prenosa obrazaca zahtjeva, zahtjeva i ostalih informacija na siguran način Ovjeritelju IDDEEA.
TSP Ovjeritelja IDDEEA može ovlastiti druge institucije kao i organizacije iz poslovnog i javnog sektora, pored svojih RA, da obavljaju zadatke koji pripadaju RA ili druge aktivnosti za koje im TSP Ovjeritelja IDDEEA da ovlaštenje. Ovjerioc IDDEEA ugovorom obvezuje te institucije ili organizacije na ispunjavanje strogih sigurnosnih uvjeta u skladu sa mjerodavnim zakonodavstvom, europskim uredbama i međunarodnim, europskim i domaćim standardima, preporukama i pravilima, CPS-om i internim pravilima Ovjeritelja IDDEEA.
Ovjeritelj IDDEEA ima teritorijalno raširene RA čime se budućim subjektima omogućuje lako registriranje. Informacije o lokacijama RA su dostupne na internet stranici TSP-a Ovjeritelja IDDEEA.
Na temelju navedenog formirani su Registracijska tijela/uredi u kojima se mogu podnijeti zahtjevi, a nalaze se u sjedištu IDDEEA-e BiH u Banjoj Luci, zatim u Regionalnim centrima u Sarajevu, Bihaću, Mostaru i Bijeljini.
Uvažavajući navedeno već smo pozvali sve zainteresirane nadležne organe – MUP-ove, da iskažu svoj interes i da IDDEEA-i dostave svoje zahtjeve o otvaranju Registracijskih tijela/ureda u svojim organizacionim jedinicama, isključivo prema gore nabrojanim pravilima.
Konačno, na kraju ističemo da je svima poznato da su nadležne institucije za obavljanje nadzora nad primjenom Zakona o osobnoj iskaznici državljana Bosne i Hercegovine Ministarstvo civilnih poslova BiH, a Zakona o elektroničkm potpisu BiH Ministarstvo prometa i komunikacija BiH. IDDEEA je u obvezi da provodi i obavlja primjenu važećih zakonskih i podzakonskih odredbi dok se u nekom od zakonom predviđenih postupaka ne predvidi ili dokaže suprotno.