IDDEEA
2001
Усвојен је Закон о јединственом матичном броју држављана Босне и Херцеговине („Службени гласник БиХ”, бр. 32/01), којим се прописује одређивање, додјељивање, уписивање, коришћење, евиденција, структура, поништење и замјена јединственог матичног броја држављана Босне и Херцеговине и страних држављана у Босни и Херцеговини.
Усвојен је Закон о пребивалишту и боравишту држављана БиХ („Службени гласник БиХ”, број 32/01) којим се уређује пребивалиште и боравиште држављана Босне и Херцеговине и боравиште расељених лица у Босни и Херцеговини.
Овим законима је претходило усвајање и Закона о путним исправама БиХ („Службени гласник БиХ”, број 4/97) којим се уређују путне исправе држављана Босне и Херцеговине.
Усвојен је Закон о централној евиденцији и размјени података који регулише успостављање и функционисање Главног центра за обраду података на нивоу Босне и Херцеговине, вођење евиденција које се обрађују у овом центру, као и правила о приступу, размјени и заштити података из ових евиденција („Службени гласник БиХ, бр. 32/01”).
2002
2003
Надлежни органи су почели са радом на запримању захтјева за издавање личних карата и возачких дозвола за грађане Босне и Херцеговине.
Почетак свакодневне диструбуције докумената на локације надлежних органа широм БиХ (првобитно је Дирекција CIPS посједовала само једно возило Фиат Брава).
Набављена су три возила SEAT INCA за дистрибуцију докумената.
Званично је започела реализација пројекта централизоване персонализације путних исправа за грађане Босне и Херцеговине.
2004
Изградња државне телекомуникационе мреже која је ефикасна и високопоуздана, којом се унапређује функционисање државних институција на подручју цијеле БиХ, омогућава равномјеран развој свих регија у држави, поставља темељ за е-управу и проширење понуде услуга јавне управе.
Израђена је прва интернетска страница Дирекције за имплементацију CIPS пројекта путем које је грађанима олакшан приступ информацијама везаним за издавање личних докумената.
Успостава четворобригадног (24/7) система за персонализацију личних карата и возачких дозвола. У 2004. години персонализирано 1.540.000 личних карата и 650.000 возачких дозвола.
Успостављен Центар за персонализацију личних докумената Босне и Херцеговине, са свих локација надлежних органа прикупљени бјанко обрасци пасоша и опрема за персонализацију.
2005
Започела је имплементација пројекта регистрације возила кроз који је предвиђено увођење евиденције регистрованих возила и нових докумената за регистрацију возила. Увођењем јединствене базе података регистрованих возила за цијелу БиХ се процјењује да ће се за око 30% повећати број регистрованих возила уз унапређену контролу при обради захтјева за регистрацију (провјере у Интерполовој бази).
Промјена концепта обраде података везаних за регистрацију возила и централизација свих активности око персонализације докумената узроковала је и нову организацију радних процеса и модернизацију информационе опреме.
2006
Измјенама Изборног закона Босне и Херцеговине („Службени гласник БиХ“, бр.24/06) и увођењем система пасивне регистрације бирача у Босни и Херцеговини успостављене су евиденције Централног бирачког списка свих грађана Босне и Херцеговине са правом гласа.
Од тада Дирекција за имплементацију CIPS пројекта, а послије тога и Агенција за идентификациона документе, евиденцију и размјену података БиХ пружа активну подршку на провођењу општих и локалних избора у Босни и Херцеговини.
Започете прве активности на изградњи backbone информационог и телекомуникационог система за повезивање свих локација надлежних и полицијских органа за издавање личних докумената, као и Високог судског и тужитељског савјета (ВСТС). CIPS SDH мрежа подразумијева цјелокупни комуникациони систем који се састоји од транспортне и приступне мреже, те се користи за повезивање институција у Босни и Херцеговини.
Усвојен је Закон о електронском потпису (“Службени гласник БиХ”, бр.91/06) којим се уређују основе формирања и употребе електронског потписа и пружања услуга везаних за електронски потпис и овјеравање.
2007
Дирекција CIPS пројекта обнаша кључну улогу у провођењу мјера потребних за визну либерализацију кроз побољшање система за издавање личних докумената.
Успоставља се институционални оквир за систем идентификационих докумената у БиХ у складу са Европском регулативом 2252 из децембра 2004. године, а све кроз институционално рјешавање статуса Дирекције за имплементацију CIPS пројекта.
Проводе се припремне активности у циљу утврђивања организације и предлагања законских рјешења у циљу успоставе Агенције за идентификациона документа, евиденцију и размјену података Босне и Херцеговине.
Проводе се значајне активности на побољшању законске регулативе која се тиче ЈМБ, личних карата држављана БиХ, пребивалишта и боравишта, које су основ за издавање путних исправа, односно успоставу и ефикасно управљање тзв. ланцем идентитета.
Званично је представљена SDH мрежа као једно од стратешких питања и ресурса који омогућује дјелотворну размјену података, докумената, информација и комуникација између свих полицијских и безбједносних институција у држави.
2008
Усвојен Закон о Агенцији за идентификациона документа, евиденцију и размјену података Босне и Херцеговине ( „Службени гласник БиХ”, бр. 56/08”) којим се прописује да је Агенција управна организација у саставу Министарства цивилних послова Босне и задужена за област идентификационих докумената, складиштење, персонализацију и транспорт докумената, те централно вођење евиденција и размјену података између надлежних органа у Босни и Херцеговини. Агенција је задужена за сарадњу са надлежним органима у Босни и Херцеговини који су изворни органи, те другим органима који користе услуге Агенције у складу са важећим прописима. Овим законом прописано је да сједиште Агенције буде у Бањој Луци.
Агенција је у сарадњи с надлежним органима почела са активностима на осигуравању одговарајуће имплементације административних мјера којима се осигурава интегритет процеса персонализације и дистрибуције докумената и без одлагања је подузела активности на усклађивању система и процеса за издавања путних исправа са ICAO стандардима, кроз увођење података о отиску прста и биометријске фотографије и набавку опреме за персонализацију е-пасоша, опреме за аквизицију биометријских података, информатичку опрему и интегрисање система путних исправа и информационог система CIPS -а.
Успостављен је систем евиденција о изгубљеним и украденим документима те настављена имплементација пројекта регистрације возила кроз набавку неопходне опреме, програмских лиценци и грађевинских радова.
2009
Започео процес миграције система евиденција Дирекције за имплементацију CIPS пројекта на јединствену платформу Агенције. Миграције су обухватиле евиденције јединственог матичног броја, пребивалишта и боравишта, личне карте и личне карте за странце, а успостављене су и нове: евиденција путних исправа, евиденција за регистрацију возила, те регистар новчаних казни и прекршајна евиденција.
Агенција је иницирала многобројне измјене закона и подзаконских аката који уређују област идентификационих докумената, те усвојила многобројне подзаконске акте који се односе на рад Агенције, посебно оне који се тичу безбједносних аспеката и који су неопходни за процес издавања биометријских путних исправа, као и либерализацију визног режима.
Почетак издавања биометријских пасоша са електронским меморијским елементом за грађане Босне и Херцеговине у складу са европским стандардима
кроз имплементацију система путних исправа што је директно везано за либерализацијувизног режима и представља активност која је започета у периоду постојања бивше Дирекције. У 2009. години обављен је низ контаката са надлежним институцијама, достављене информације и инструкције, предата опрема надлежним министарствима унутрашњих послова, извршене обуке њихових службеника те увезивање ових министарстава, општина, ДКП мреже и Агенције како би 1. Јула 2009. године почео са радом систем биометријских пасоша. Издавање биометријских пасоша је почело у октобру 2009. године.
Агенција је у складу са својим надлежностима успјешно реализовала вишегодишњи пројекат регистрације возила успоставом централног регистра возила, а од 28. септембра 2009. године почела је са централизованом персонализацијом регистарских таблица са међународном ознаком БиХ и испоруком нових докумената за регистрацију возила у виду потврде о власништву возила, потврде о регистрацији возила и стикера, тј. наљепнице којом се овјерава техничка исправност и регистрација возила.
Успостављен систем сарадње са Интерполом.
На основу два оквирна споразума потписана између Шведске и Босне и Херцеговине у 2009. години Шведска Агенција за међународни развој и сарадњу (SIDA) донирала је Агенцији средства за имплементацију пројекта чији је циљ увезивање на SDH мрежу свих општина укључених у процес издавања биометријских путних докумената, извршена је набавка потребне опреме чиме ће се у великој мјери унаприједити услови за рад надлежних институција у систему.
2010
Агенција је била један од кључних актера који су грађанима Босне и Херцеговине обезбиједили безвизни режим за земље Шенгена омогућавајући путовање без визе са пасошима који се персонализују у оквиру Агенције
Започело је издавања биометријских пасоша друге генерације са проширеном контролом приступа (Extended Access Control – EAC), што је Босну и Херцеговину сврстало међу првих неколико земаља у свијету које издају овакав биометријски пасош.
Имплементиран интерни PKI (“Public Key Infrastructure”) систем Агенције. Омогућавање издавања смарт картица корисницима система за приступ апликацијама, кориштења мрежних ресурса, енкрипције емаил-а и електронских докумената.
Имплементиран је систем провјере биометријских података за личне карте, унапређујући сигурност система издавања личних докумената и интегритет централне евиденције.
2011
Министарство комуникација и транспорта донијело је Правилник о поступку издавања меморијских картица за дигитални тахограф („Службени гласник БиХ“, бр. 42/11) којим се Агенција за идентификациона документа, евиденцију и размјену података задужује за персонализацију меморијских картица за дигиталне тахографе. Током ове године донесена је и Одлука о висини накнаде за израду меморијских картица за дигитални тахограф („Службени гласник БиХ”, бр. 39/11).
Агенција је континуирано обављала припремне активности за реализацију обавеза који произилазе из законских и подзаконских аката којим је уређена ова област те је електронска евиденција тахографских картица успостављена у априлу мјесецу, када је започела и њихова персонализација и техничка обрада. Савјет министара БиХ је усвојио Одлуку о одобравању „Пројекта дигиталних тахографа“ којом га је уврстио у Програм вишегодишњих капиталних улагања за период 2011- 2014. године. Пројекат тахографа је стављен у функцију у уговореном року и у потпуности је оперативан.
Кроз пројектна средства Европске уније IPA 2008 извршена је набавка Система управљања документима и интеграција са системом Агенције, обезбјеђено његово функционисања и уведен је систем менаџмента квалитета у складу са серијом потребних стандарда. Систем за управљање документима (DMS) је компјутерски систем који се користи за праћење и похрану електронских докумената и/или слика папирних докумената. У овом случају, то је скуп рачунарске опреме и програма који ће омогућити прихваћање, управљање, похрањивање, заштиту и преглед садржаја и докумената везаних за пословање IDDEEA -е.
Започела је имплементација пројекта „Јачање евиденција IDDEEA“ за који су средства обезбјеђена путем претприступног финасијског инструмента Европске Уније – IPA програма 2010 и уз финансијску подршку БиХ. Кроз овај пројекат извршиће се испорука комплетног система који укључује инсталацију, развој, конфигурацију, испитивање и пуштање у продукцију нове SDH backbone компоненте која ће се надоградити на постојећу SDH комуникациону мрежу IDDEEA, испорука рјешења за побољшање постојеће IDDEEA комуникационе мреже на Л3 ниво, испорука рјешења за QoS (Quality of Service) и MPLS функционалност која ће се имплементирати на постојећу IDDEEA телекомуникациону мрежу, израда апликативног рјешења за мрежни менаџмент и мониторинг постојеће IDDEEA SDH телекомуникационе мреже. У оквиру пројекта планирана је и едукација техничких експерата Агенције кроз организовање специјалистичких тренинга, радионица и студијских путовања. Почетак припремних активности за пројекат развијања електронског портала (тзв. е-портал), који ће моћи пружити електронске сервисе намјењене владиним институцијама (G2G), грађанима (G2C) и пословном сектору (G2B) у БиХ, као и развијање и имплементација интегрисане e-Learning платформе за IDDEEA-у.
2012
Усвојене су измјене и допуне Закона о личној карти држављана Босне и Херцеговине („Службени гласник БиХ”, бр.18/12) и створени су услови за припреме и почетак издавања личних карата држављана Босне и Херцеговине које у себи садрже електронски меморијски елемент који садржи квалификовану потврду коју уписује Агенција за идентификациона документе, евиденцију и размјену података Босне и Херцеговине. Овим су створени услови за упис електронских сертификата у личне карте које издаје Агенција као CA тијело чиме би у потпуности Агенција вршила и једну од темељних надлежности из закона у смислу издавања електронских сертификата и електронских потписа везаних за област идентификационих докумената.
Потписани су Уговор о набавци електронских личних карата, возачких дозвола и система за персонализацију електронских личних карата и возачких дозвола, те Уговор о набавци хардверске опреме и Oracle лиценци за потребе Агенције.
Почетак имплементације IPA пројекта Парламентарне скупштине БиХ и IDDEEA, „Систем успоставе е-владе и пружање е-сервиса грађанима” чији је циљ интегрисати и развити електронске базе података. Развојем е-сервиса ће се дефинисати процедуре интеграције евиденција у односу на IDDEEA-ину институционалну и унутрашњу уређеност чинећи кориштење е-сервиса таквим да се заобиђе сваки директни приступ бази података. Систем е-сервиса треба да је у складу са највишим безбједносним стандардима и мора бити сигуран, поуздан и доступан за рад тако да осигурава интегритет података, те морају бити доступни само овлаштеним корисницима који се идентификују путем PKI система.
Агенција је у цијелости имплементирала међународне стандарде ISO 9001:2008 (управљање квалитетом) и ISO 27001:2005 (управљање сигурношћу информација), те сертификовала одређени број службеника за интерне и екстерне предаваче/ревизоре за наведене ISO стандарде и активно радила на пројектима везаним за ICAO стандарде. Осим тога, извршена је дорада постојећих или израда нових правила и процедура у складу са стандардима ISO 9001 и ISO 27001 чиме су унапријеђени процеси рада у области управљања квалитетом и управљања сигурношћу информација.
Кључни пројекти који су реализирани у 2012. години су: примјена e-Learning платформе за провођење обука, усавршавање и тестирање службеника Агенције, пројект дигиталних тахографа, систем успоставе е-Управе и пружање е-Услуга грађанима према Стратегији развоја Агенције 2010-2015, набавка нове опреме и миграција базе података чиме су унапријеђене перформансе свих апликација.
У 2012. години подузете су активности на унапређењу сарадње са стратешким иноземним партнерима и међународним институцијама, прије свега са Делегацијом Еуропске уније у БиХ, те Међународном агенцијом за цивилни авионски промет, ради побољшања система сигурности личних докумената Босне и Херцеговине.
2013
Уведена електронска лична карта и возачка дозвола за грађане Босне и Херцеговине. Међутим, у том тренутку недостатак подзаконских и проведбених аката који су прописани Законом о електронском потпису представљао је препреку за Агенцију како би започела са издавањем електронског потписа. Ти акти ће бити донесени тек 2017. године. Европска комисија је позитивно оцијенила почетак издавања електронских личних карата у БиХ, признајући напредак у информационом друштву и е-влади.
Уведене пограничне пропуснице за грађане Републике Хрватске који живе у пограничном подручју. Агенција је створила техничке услове за издавање пограничних пропусница, обучила службенике и осигурала опрему Граничној полицији БиХ. Агенција је задужена за технички дио, односно перосонализацију пограничних пропусница и вођење централне Евиденције пограничних пропусница за грађане Републике Хрватске.
2014
Агенција је од 1. октобра 2014. године створила техничке услове и почела персонализацију биометријских пасоша треће генерације, тзв. SAC пасоше (Supplemental Access Control), што је Босну и Херцеговину сврстало међу прве државе ван Европске уније и међу прве државе у свијету које су започеле коришћење ових пасоша, чиме се испуњавају обавезе преузете у процесу преговора за либерализацију визног режима с циљем задржавања повластица које доноси безвизни режим. Нова генерација пасоша подразумијава боље елементе заштите који подразумијевају безбједнији начин уписа и заштите података на чипу и бољу заштиту странице са подацима.
Агенција је у складу са својим законским надлежностима пружила техничку подршку протеклом изборном процесу у Босни и Херцеговини, који је одржан у октобру 2014. године. Подршка је пружена путем телекомуникацијског и серверског система. Својим техничким и људским ресурсима IDDEEA је током избора омогућила несметан приступ евиденцијама Централног бирачког списка, као и технички исправан и континуиран рад мреже за пренос података путем које су увезани Централна изборна комисија (ЦИК) те градске и општинске изборне комисије.
Почетак издавања тахографских картица за другу генерацију дигиталних тахографа (GEN2 паметни тахографи) регулисане Уредбом (ЕУ) 165/2014. Еуропског парламента и Вијећа Еуропске уније о тахографима у цестовном промету. Након имплементације електронске евиденције тахографских картица у оквиру Пројекта дигиталних тахографа који је Вијеће министара уврстило у пројекте вишегодишњих капиталних улагања за период 2011- 2014, Агенција је у сарадњи са надлежним институцијама (Федералним министарством промета и комуникација, Министарством саобраћаја и веза РС), извршила анализу стварних потреба те процијенила потребне количине тахографских картица за одређени период како би се у што већој мјери оптимизовала набавка тахографских картица у будућности.
Агенција је усвајила План дјеловања против корупције (2011-2014) и План интегритета, у складу са Стратегијом за борбу против корупције Вијећа министара БиХ и Акционим планом за проведбу Стратегије.
2015
Савјет министара БиХ донијело је Одлуку о надлежности за персонализацију, техничку обраду, транспорт, успостављање и вођење електронске евиденције о бродарским и поморским књижицама,(„Службени гласник БиХ“, бр. 50/15) , којом се Агенција за идентификациона документа, евиденцију и размјену података Босне и Херцеговине (у даљем тексту: “Агенција”) овлашћује за персонализацију, техничку обраду и транспорт персонализованих књижица у складу са важећим правним прописима којима је уређен поступак персонализације и и техничке обраде идентификационих докумената. Агенција је надлежна да проведе све активности израде пројектног задатка и на нивоу Босне и Херцеговине успостави јединствени информациони систем за вођење електронске евиденције о књижицама, да изврши набавку система, опреме и потрошног материјала потребног за успостављање информационог система, да води и технички одржава електронску евиденцију о књижицама у складу са важећим правним прописима Босне и Херцеговине којима је уређена област вођења централне евиденције података и заштите личних података.
Почетак набавке и испоруке путних листова за држављане Босне и Херцеговине Министарству цивилних послова БиХ, те путних листова за странце Министарству безбједности Босне и Херцеговине.
2016
У складу са Упутством о начину приступа информацијама о току поступка издавања идентификационог документа путем веб-портала Агенције за идентификациона документа, евиденцију и размјену података Босне и Херцеговине и веб-портала надлежних органа, од 23.2.2016, Агенција је успоставила први електронски сервис за грађане којим је омогућен електронски приступ информацијама о току поступка издавања документа који може извршити свако лице које је поднијело захтјев за издавање документа у складу са важећим правним прописима Босне и Херцеговине којим је уређена област издавања докумената. Електронски приступ врши се путем веб-портала Агенције и надлежних органа за издавање докумената.Приступ информацијама врши се уписом сљедећих параметара: ЈМБ-а, броја захтјева и безбиједносног кода. Након уписа параметара и клика на опцију „Провјери“, подносилац захтјева електронским путем добија информацију о току поступка издавања документа (статус захтјева/документа), зависно у којој фази се поступак издавања документа налази.
Израђена је нова верзија Стандарда за опрему и софтвер, Верзија 7 којима се одређују минимални стандарди за коришћење и набавку информатичке опреме и опреме за аквизицију података за надлежне органе који врше обраду података о ЈМБ, пребивалишту и боравишту држављана БиХ, те издавању личних карата држављана БиХ и личних карата за странце, издавању путних исправа, возачких дозвола, регистрацију моторних возила и докумената за регистрацију, новчаних казни и прекршајних евиденција, дигиталних тахографа, пограничних пропусница, као и других евиденција уз сагласност изворних органа, а уз посебну одлуку Савјета министара БиХ. Овај документ дефинише минималне стандарде које опрема и софтвер морају да задовоље.
2017
Донесени проведбени акти из Закона о електронском потпису и то: Правилник о евиденцији овјерилаца (“Службени гласник БиХ” број 14/17), Правилник о мјерама и поступцима употребе и заштите електронског потписа, средстава за формирање електронског потписа и система сертификовања (“Службени гласник БиХ” број 14/17) и Правилник о ближим условима за издавање квалификованих потврда (“Службени гласник БиХ” број 14/17). Формиран је и Уред за надзор и акредитацију овјерилаца у Министарству комуникација и транспорта БиХ који води електронски регистар овјерилаца са сједиштем у Босни и Херцеговини, акредитираних овјерилаца и овјерилаца са сједиштем у трећим државама за чије потврде гарантује овјерилац са сједиштем у Босни и Херцеговини.
Покренуте активности на имплементацији CAF стандарда у сарадњи са Канцеларијом координатора за реформу јавне управе у Босни и Херцеговини (PARCO) и њемачким GIZ-ом – Јачање јавних институција у БиХ. Ради се о првом европском стандарду управљања квалитетом, створеним намјенски од стране јавног сектора с циљем сталног побољшања квалитета рада. CAF стандарди се редовно примјењују у институцији што свакако доприноси побољшању ефикасности и унапређењу радних процеса у обављању свакодневних активности.
2018
Уз подршку Делегације Европске уније започело се са процесом уписа Агенције у евиденцију овјерилаца, односно припреми процеса, средстава и људских капацитета неопходних за сертифицирање и издавање електронског потписа. Према важећим законима у Босни и Херцеговини, упис у регистар овјерилаца врши Министарство комуникација и транспорта Босне и Херцеговине, а на основу претходно завршеног процеса сертификације CA тијела од стране надлежне сертификационе куће у ЕУ.
Потписан финансијски споразум између Европске уније и Босне и Херцеговине. IDDEEA је развила и испоручила Акциони документ (АД) који је усвојио Савјет министара БиХ и прослиједио Европској комисији (ЕК) на даље поступање. План IDDEEA је да се у наредним периодима користе IPA фондови.
Потписан је Оквирни споразум о набавци пасошких књижица између Агенције за идентификациона документа, евиденцију и размјену података БиХ и компаније Muhlbauer д.о.о. из Бања Луке чиме је осигурана набавка и испорука пасошких књижица до 21.3.2022.
Окончан вишегодишњи капитални пројекат у којем је учествовала и Агенција: „Финансирање провођења обавеза из Закона о радном времену, обавезним одморима мобилних радника и уређајима за евидентирање у цестовном превозу – тахографи – пројекат дигиталних тахографа“. Агенција је осигурала довољан број свих врста тахографских картица, будући да је усвајањем нових прописа у овој области порасла њихова потражња.
Током 2018. године у IDDEEA-и су транзицијом на нову верзију ISO стандарда 9001:2015 обезбијеђени услови за даљу цертификацију Агенције по овом стандарду и побољшан менаџмент квалитетом у Агенцији.
У складу са Законом о интерној ревизији БиХ и Одлуком о критеријима за успостављање јединица интерне ревизије у институцијама БиХ и обавезама које произилазе из наведених прописа, 2.10.2018. формирана је Јединица за интерну ревизију Агенције за идентификациона документа, евиденцију и размјену података БиХ.
2019
У претходној години потписан је финансијски споразум између Делегације ЕУ и Агенције за идентификациона документа, евиденцију и размјену података БиХ, ИПА 2017, те се у току ове године приступило изради спецификација за провођење тендерске процедуре коју проводи ЕУ, која се односи на набавку рачунарске и комуникационе опреме, системског и апликативног софтвера у оквиру IPA II 2014-2017.
Окончан пројекат „SDH система преноса“ кроз који је свим институција корисницама буџета БиХ омогућено да добију одобрење за прикључивање Информационог система финансијског управљања (ИСФУ) Министарства финансија и трезора БиХ на SDH мрежу, тј. телекомуникациони систем Агенције чиме је дат значајан допринос у обезбјеђивању уштеда у буџету институција БиХ.
Извршен екстерни аудит за ISO стандард 9001:2015 чиме су обезбијеђени услови за даљу сертификацију Агенције по овом стандарду и побољшан менаџмент квалитетом у Агенцији.
Континуираним унапређењем и развијањем информационог система Агенције омогућена је функционална размјена података према свим парамтрима у апликацији за размјену података са релевантним институцијама.
Донесен је Правилник о бродарским и поморским књижицама, као и измјене овог Правилника (“Службени гласник БиХ”, број 29/19, 72/19, 55/20) којим су прецизно наведени подаци који морају бити садржани у електронској евиденцији за поморске и бродарске књижице за чију је израду задужена Агенција, те се започело са припремним активностима за израду наведене евиденције.
2020
Унаточ бројним изазовима с којима се Агенција суочавала, с обзиром на пандемију узроковану корона вирусом, осигурана је непрекидна доступност евиденција и мреже за пренос података (ТК/SDH) изворним и пријемним органима, као и ефикасан процес производње идентификационих докумената и регистарских таблица.
Током ове године, сви радни процеси били су усклађени са европским и међународним регулативама и препорукама. Континуирано су праћени ICAO 9303 стандарди и други релевантни ЕУ стандарди како би сви захтјеви који се односе на ниво сигурности и заштитне мјере идентификационих докумената били потпуно задовољени.
Агенција је током 2020. године покренула низ активности везаних за упис у регистар овјерилаца у Босни и Херцеговини. Према важећим прописима у Босни и Херцеговини, упис у регистар овјерилаца извршен је у надлежности Министарства промета и комуникација Босне и Херцеговине, а на основу претходно завршеног процеса сертификације CA тијела који обављају надлежне сертификационе куће у ЕУ. Делегација Европске уније у Босни и Херцеговини је посредством ИПА пројеката обезбиједила одређену опрему и додатна средства за сам процес сертификације.
Развојни тим Агенције је властитим ресурсима радио на изради електронске евиденције за поморске и бродарске књижице, у складу са донесеним одлукама и правилницима којима је уређена ова област, а до краја године електронска евиденција је пуштена у продукцију.
Делегација Европске уније у Босни и Херцеговини је посредством IPA пројекта обезбиједила опрему и додатна средства за сам процес цертификације CA тијела од стране надлежне сертификационе куће у ЕУ.
2021
Обављена је поновна сертификација Агенције и екстерни надзор за провођење ISO 27001 и ISO 9001 међународних стандарда.
У складу са Регулативом ЕУ 910/2015 и екстерним надзором проведеним 30. септембра 2021. потврђено је да сва опрема, сервиси и процеси намијењени за издавање квалификованих потврда у потпуности испуњавају стандарде и мјере прописане eIDAS регулативом.
Кроз припрему и почетак Пилот пројекта Агенција учествује у иницијативи везаној за увођење нових технологија у изборни процесс, а све у циљу побољшања интегритета кроз употребу података који се односе на електронску и биометријску идентификацију.
2022
Агенција је уписана у евиденцију овјерилаца и постала је овлаштено тијело за издавање квалификованог електронског потписа пуноправно признатог у правном промету у Босни и Херцеговини и ван граница Босне и Херцеговине.
Кроз пројекат IPA II (IPA 2017 и IPA 2019), Агенцији је испоручена опрема у вриједности од око 4 милиона КМ, што је значајно модернизовало рад информационог система и вођења евиденција у Агенцији.
Агенција је завршила процес екстерног надзора за ISO 27001 и ISO 9001 међународне стандарде.
2023
Имплементиран је први портал отворених података у Босни и Херцеговини у складу са ЕУ препорукама. Кроз овај пројекат, финансиран од стране Делегације ЕУ у БиХ, Агенција је имплементирала правила, механизме и веб алате за нормирање објављивања информација од јавног значаја, попут података о одређених врста статистичких података, што чини активности Агенције транспарентнијим и ефикаснијим, те чиме се појачава борба против корупције и омогућава напредак у економском развоју и инвестицијама у Босни и Херцеговини.
Редизајнирана интернетска страница Агенције, чиме је грађанима Босне и Херцеговине омогућен лакши и модернији приступ електронским услугама Агенције као што су: провјера казни (за физичка и правна лица), провјера статуса документа, портал отворених података, е-потпис и дигитално представљање.
Представљен је пилот пројекат и започела је тестна фаза БиХ дигиталног идентитета и удаљеног електронског потписивање докумената за све грађане Босне и Херцеговине.
Агенција започиње убрзани процес омогућавања електронске размјене података са другим државним институцијама, како би се грађанима БиХ олакшале административне процедуре.
Агенција започиње кориштење квалификованог електронског потписа и електронске размјене докумената у свим својим процесима кроз интерно развијени DMS.
Развијени су нови апликативни модули за размјену података између Централне изборне комисије БиХ и IDDEEA, што је резултирало ефикаснијом размјеном података између ове двије институције, посебно у генерисању централног бирачког списка у БиХ.
Генерални секретаријат Савјета министара Босне и Херцеговине и Агенција за идентификационе документе, евиденцију и размјену података Босне и Херцеговине покрећу иницијативу са циљем јачања сарадње на пољу дигиталне трансформације јавне управе, те аплицирају на пројекат е-Влада код Делегације ЕУ у БиХ.
Успјешно завршена ресертификација према eIDAS регулативи Европске уније.
Повезани системи IDDEEA са системом тачног времена које пружа Институт за мјеритељство Босне и Херцеговине са циљем унапређења квалитета и тачности електронских потписа.
Агенција је започела имплементацију двогодишњег европског Twinning пројекта под називом “Унапређење пружања услуга грађанима Босне и Херцеговине путем јачања капацитета за идентификационе документе, евиденције и размјену података Босне и Херцеговине (IDDEEA БиХ).” Овај пројекат се реализује у партнерству са Италијанским конзорцијем за информационе системе (“CSI Piemonte ”), Италијанским тијелом за заштиту личних података (“GPDP ”), Eutalia Srl, Финским институтом за јавно управљање (HAUS) и има подршку Италијанске Агенције за заштиту података (GPDP).
Успостављена сарадња између IDDEEA и Министарства за дигиталну трансформацију Словеније са циљем унапређења дигиталних рјешења за грађане Босне и Херцеговине.
Кроз IPA пројекат Агенцији су испоручене двије машине намијењене за ласерску персонализацију видљивих података, као и скенери који се користе за контролу квалитета свих докумената.
Агенција је у складу са новоусвојеним Законом о слободи приступа информацијама на нивоу институција БиХ („Службени гласник БиХ“, бр. 61/23), а који се односи на област проактивне транспарентности, на својој интернет страници почела са редовним објављивањем и ажурирањем информација из свог дјелокруга рада. На тај начин је грађанима БиХ омогућен једноставан приступ релевантним информацијама о активностима Агенције, што доприноси транспарентнијем и одговорнијем раду институције. Овакав приступ проактивној транспарентности представља корак напријед ка изградњи повјерења грађана у институције и јачању демократских вриједности у друштву.
Константним унапређењем и праћењем међународних стандарда, те систематским и одговорним управљањем идентификацијским документима и регистрима, Агенција доприноси изградњи снажних институција, подржавајући правду и владавину права (SDG 16), а кроз дигитализацију услуга потичу се партнерства за постизање циљева одрживог развоја (SDG 17).IDDEEA је својим ресурсима и реализацијом постављених циљева дала допринос у имплементацији стратешког и општег циља развоја који су дефинисани Стратешким оквиром Босне и Херцеговине.
2024
Агенција започиње уписивање електронских сертификата за дигитално представљање у личне карте грађана Босне и Херцеговине и уз све предности за грађане, многим институцијама, као и компанијама је омогућила широк спектар услуга које могу обављати електронски, односно без физичког присуства.
Агенција је отворила регистрациона тијела у својим регионалним центрима у Сарајеву, Бихаћу, Мостару, Бијељини и сједишту у Бања Луци, а у којима грађани БиХ могу потписати уговоре и преузети своје квалифиоване електронске потписе, те користити услуге електронског потписа.
Агенција је заједно са амбасадом Босне и Херцеговине у САД организовала повремене локације за подношење захтјева за издавање биометријских путних исправа помоћу мобилне биометријске опреме.
Технички и апликативно унапријеђене апликације за евиденцију ЈМБ, пребивалишта, личних карата и возачких дозвола. Нова техничка рјешења односе се на проширену и детаљну претрагу евидентираних захтјева за јединствене матичне бројеве, претрагу пријављених особа по опћинама, важећим или неважећим насељеним мјестима и улицама, могућност увида у евидентиране доказе за пребивалиште приликом подношења захтјева за личну карту, те могућност праћења активних забрана управљања моторним возилом од стране надлежних органа и детаљан увид у реализације забрана управљања моторним возилом.
Министарство рада и социјалне политике ФБиХ, UNDP и IDDEEA имплементирали су електронски сервис под називом еПородиља, како би се процес подјеле подршке породиљама поједноставио и убрзао.
Агенција је потписала стратешки уговор са Електропреносом Босне и Херцеговине о кориштењу њихових оптичких капацитета широм Босне и Херцеговине, те почиње са пројектовањем нове телекомуникационе мреже.
Потписани Меморандуми о разумијевању између Агенције и UNDP, те Агенције и GIZ са циљем унапређења дигиталне трансформације у БиХ.
У заједничком отвореном писму подршке, амбасадори Сједињених Америчких Држава, Њемачке, Аустрије, Швицарске и Шведске, заједно с међународним економским представницима, упутили су према Вијећу министара Босне и Херцеговине подршку Агенцији IDDEEA за све напоре у дигиталној трансформацији државе.
Објављен први научни чланак о постигнућима IDDEEA-е у престижном америчком часопису „Technology and Health Care“ под називом
„Иницијатива за е-идентиет у Босни и Херцеговини: технолошки скок у дигиталним рјешењима и управљању“.
Агенција је добитник признања “ВИЗИЈА 100” на свечаној церемонији организованој од стране Пословних новина Сарајево у суорганизацији са Вањскотрговинском комором Босне и Херцеговине у оквиру пројекта „100 највећих у Босни и Херцеговини и региону“.
Захваљујући техничкој подршци Агенције и имплементацији квалифицираног удаљеног електронског потписа, БХ Телеком је успјешно завршио техничку интеграцију са системима IDDEEA-е. Ова сарадња је омогућила корисницима БХ Телекома да убудуће потписују све уговоре, измјене уговора и нове услуге користећи електронски потпис имплементиран од стране IDDEEA-е.
Законом о основама безбједности саобраћаја на путевима у Босни и Херцеговини („Службени гласник БиХ”, број 6/06, 75/06, 44/07, 84/09, 48/10, 18/13, 8/17, 89/17, 9/18 , 46/23, 46/23, 88/23) и Правилником о регистрацији возила („Службени гласник БиХ”, бр. 69/09, 29/20, 9/21 и 4/23), а уз подршку IDDEEA-е у Босни и Херцеговини је омогућено кориштење преносивих регистарских таблица. Преносиве таблице су намијењене за кориштење искључиво унутар граница БиХ, а њихова примјена поједностављује купопродају аутомобила и спречава ризик од ненаплаћених удеса за возила која су нерегистрована учествовала у промету.
Агенција је успјешно имплементирала пилот пројекат увођења иновативних и нових технологија у изборни процес на локалним изборима у Босни и Херцеговини. Увођењем система аутентикације бирача и трансмисије резултата, као и биометријске идентификације на одабраним бирачким мјестима постигнут је значајан помак у провођењу одредби Изборног закона Босне и Херцеговине, као и безбједности и транспарентности избора. Цјелокупан систем и тестирана технолошка рјешења су се показали изузетно ефикасним, а сама биометријска идентификација и аутентификација је потврђена код 96% бирача који су тестирали ове технологије, што истиче и потврђује квалитет и поузданост свих релевантних база података и цјелокупног система које IDDEEA технички води, одржава и унапређује.
Уз подршку Делегације ЕУ у БиХ и Њемачког друштва за међународну сарадњу (GIZ -а), Агенција је започела са имплементацијом дигиталног ID новчаника у складу с европском регулативом eIDAS 2.0. Очекује се да ће тестна фаза овог пилот пројекта почети у току 2025. године.